Prices will always vary by week. April 2012 a gram bar of gold is $52.00 - a 20 gram bar of gold is over $1,000.00
24 carats is pure gold so a 14 carat chain weighing 10 grams contains [(14/24) X 10] grams. This is equal to 5.8333333 recurring grams of gold.
As many or as few as you want. Gold is 24 carat gold when it is pure gold. It's 100% gold and is un-alloyed with any other metals. Pure gold is a bit soft, and you can leave a mark in it with a thumb nail. We often put a bit of something in it to "make it harder" so we can make rings and other jewelry. That's the carat standard. We really don't measure how many grams are in 24 carat gold, as the phrase '24 carat gold' only tells us we have pure gold - not how much gold.
1 troy ounce = 31.1034768 grams(1 gram = 0.0321507466 troy ounce)So that if gold is currently at $1,750. a troy ounce (for illustrative purposes only)$1750. divided by 31.10 = $56.25 per gram
The weight of gold is measured in grams, not karats. Karats measure the purity of gold, with 24 karat gold being the purest form. If you have 5 grams of gold, you would need to know the purity (karat) of the gold to determine how many karats it is.
24 ounces is 680.39 grams.
24*40$= 960$
how much is 24 pounds of gold worth
The price fluctuates daily.Also different karats of gold are worth differing amounts.9 karat is the cheapest, while 24 karat which is pure gold, is worth the most.27.3 grams is about an ounce.
dont know? ask in the shop lol
The current Price For Gold as of August 10, 2012 is as follows: Per Gram 24 k - $52.07 21 k - $45.56 18 k - $39.05 14 k - $30.36 10 k - $21.71
Firstly karats is a ratio of gold purity by weight measure out of 24. So 2.8 grams of 14 karat gold is actually: 2.8/24 * 14 = 1.63 grams of pure gold As of July 4, 2010, gold is worth about $38,900/Kg. So 1.63 grams is worth: 38900/1000 * 1.63 = $63
The answer to your question varies because the price of gold varies on a day-to-day basis.The gold price is quoted in Troy Ounces. As of June 30 2010, the price is $1240. This is for Troy Ounce. There are 31.1035 grams in a Troy Ounce so to calculate for 1 gram you do this calculation.1 gram of 24 karat gold = 1240 (Price In Troy Ounces) / 31.1035 grams = $39.86Thus 41 grams of 24 karat gold = $39.86 * 41 = $1634Note that this is for pure 24 karat gold such as Credit Suisse gold bars. (If it was 12 karat gold for example, it would only contain half a gram of actual gold and be worth only half as much).
As of August 26th 2011 it was USD 1827.36 per Ounce 1 ounce = 28.3 grams So, 75 grams = 2.65 ounces So price of 75 grams of gold = 4842.83 USD
If your gold is 24 karat -- i.e., pure gold, three grams weighs 0.105821 ounces and today's spot gold price per ounce is US$1,520, you can do the math and figure out how much your gold is worth. If, however, your gold is a different karat purity, such as 9, 10, 14, or 18, 22 karat, you'll need to factor in how much gold you really have and price it accordingly.
14 carat means 14/24 gold, in other words 58.5% gold, alloyed with other metals, so your 50 grams would contain 29.25 grams of gold. The price depends on the gold price, which is a commodity and therefore variable from day to day.
For 24K Gold: 1 troy ounce = 31.10 grams 17.5 grams = .5627 troy ounces Multiply the price of gold by 0.5627 and you have your answer for 24KGold Example, if gold is worth $1700.00 USD per ounce, 17.5 grams = $956.59 USD ($1700*.05627=$956.59153) For 14K Gold (which is 14/24 pure) you must multiply this number by .5833. Example ($1700*.05627)*(.5833)=$557.98 WHY? Gold purity is measured on a scale of 24 karats. Pure Gold is 100% gold, or 24/24. 18 K gold is 75% gold (18/24) and 14K gold is not quite 60% gold. .5833 is the amount of gold in 14K gold (58.33% gold 41.67% not gold). 10K gold is 41.6% gold
In 10 grams of 24-carat gold, the entire amount is pure gold since 24-carat gold is considered 100% gold. Therefore, there are 10 grams of gold in 10 grams of 24-carat gold.