On average, 1 pound of sugar is equivalent to about 2 cups. Therefore, 3 pounds of sugar would be approximately 6 cups.
For 3 gallons of whitewash, you would need 102 pounds of rice (3 x 34) and 36 pounds of sugar (3 x 12).
There are approximately 2.2 pounds in 1 kilogram. One kilogram of sugar is about 2.2 pounds.
500 g to 1000 g in a store 3 g to 5 g in a restaurant
The price of 5 pounds of sugar can vary depending on the brand and where it's purchased. On average, sugar typically costs around $2-$5 per pound, so 5 pounds of sugar could cost between $10-$25.
One kilogram of sugar is equivalent to approximately 2.2 pounds. A standard bag of sugar in the United States is usually 2 pounds (0.9kg), so you would need just over one bag of sugar to match 1kg.
about 3 pounds
For 3 gallons of whitewash, you would need 102 pounds of rice (3 x 34) and 36 pounds of sugar (3 x 12).
3 pounds and 15.49 ounces.
5 pounds.
3kg equates to 6.6 (6.61387) pounds.
what was the cost of sugar in1940
There are approximately 2.2 pounds in 1 kilogram. One kilogram of sugar is about 2.2 pounds.
About 1.5 litres.
202 pounds
500 g to 1000 g in a store 3 g to 5 g in a restaurant
If it takes 1/2 cup of sugar to make 1 pound of fudge, then to make 6 pounds of fudge takes 3 cups of sugar.
One hundred and fifty-six pounds