answersLogoWhite

0

Powdered Sulfur/Sulphur is currently available on eBay @ $11.51 per 400g tub.

To see a link to this item on eBay see the Related Links Section below.

User Avatar

Wiki User

16y ago

What else can I help you with?

Related Questions

Is sulfur made of separate atoms or molecules?

Sulfur is a chemical element; the smallest unit is the sulfur atom.


How many atoms of sulfur are in one formula unit of Na2SO4?

There are 1 atom of sulfur in one formula unit of Na2SO4.


What is different between cost unit and unit cost?

Unit Cost is the cost incurred to produce one unit of production volume while cost unit is that department in unit business structure environment where business departments are divided into units according to their work. So cost unit is that unit due to which company has to bear cost and it is same like cost centers it is same like that selling department is called revenue unit. So any department which cost is included in production cost is called cost unit.


What is direct Cost per unit?

Direct cost per unit is that cost of unit incurred to manufacture one unit of product.Formula for direct cost per unit = total direct cost / total number of units.


What is the cost of sulfur?

The cost of sulfur can vary depending on factors such as purity, quantity, and market demand. As of September 2021, the price of sulfur is approximately $80-$120 per ton in the international market.


What is the difference between unit cost and cost per unit?

nit cost is the average cost of making a product and cost per unit is the marginal cost


What makes a unit cost?

a unit rate that gives you the cost....... maybe


Is unit cost and unit price the same?

Unit cost is how much is costs to make. Unit price is how much you sell it for. The difference is profit.


What is unit cost and total cost?

Unit Cost: It is the cost utilized to manufacture one unit of product Total Cost: It is the cost utilized to manufacture specific volume/ number of units of product Example: 10000 cost spent on production of 1000 units of product so 10000 is a total cost & 10000/1000 = 10 is a unit cost


What is the formula of sulphur?

Sulfur is a covalent solid having the unit cells S8 so it is formula.


Is the cost per unit?

unit pair


How much is sulfur for 1 gram?

The price of sulfur can vary depending on where you purchase it from. On average, the cost of sulfur is around $0.02 to $0.05 per gram. It is commonly available in various forms such as powder, granules, or flakes.