answersLogoWhite

0

Subjects>Food & Drink>Cooking Techniques

How many cups in 1.1 liter?

User Avatar

Anonymous

∙ 15y ago
Updated: 10/6/2023

4.64 cups

1 liter = 4.22 cups

1 cup = 0.23 L

1 L = 4 metric cups

User Avatar

Wiki User

∙ 15y ago
Copy

What else can I help you with?

Related Questions

How many cups in one liter?

how many cups of water in a liter


How many cups arein a liter?

There are 4.227 cups in one liter.


Liter equals how many cups?

I liter equals about 4 cups. I liter equals about 4 cups.


How many cups is 34 of a liter?

3.17 cups 1 liter = 4.22 cups 1 cup = 0.23 liter


How many cups in 34 of a liter?

3.17 cups 1 liter = 4.22 cups 1 cup = 0.23 liter


How many cups in 8.7 liter?

36.77 cups 1 liter = 4.22 cups 1 cup = 0.23 liter


How many cups are there in10 liter?

42.26 cups 1 liter = 4.22 cups 1 cup = 0.23 liter


0.5 liter ho many cups?

2.11 cups 1 liter = 4.22 cups 1 cup = 0.23 liter


How many cups anr in a 1.75 liter?

7.39 cups 1 liter = 4.22 cups 1 cup = 0.23 liter


How many cups are in 0.1 liter?

0.1 liter = 0.423 US cups


How many cups in .50 liter?

211.33 cups 1 liter = 4.22 cups 1 cup = 0.23 liter


How many cups is 1 liter?

1 liter = 4.22 cups 1 cup = 0.23 liter

Trending Questions
How much 75 grams equal to Onces? Do you stir herbalife shakes? Can you freeze roasted red peppers for later use? What is the heathest dish in the world? How to Use Brick Pavers for Patios and Walkways? Can you eat rats? What is the value of Noritake pattern n88? When are fresh dates ready to eat? What are the benefits of using a pellet smoke box for enhancing the flavor of grilled food? Which make pancakes rise baking soda or baking powder? What is a suitable corn syrup substitute for candy-making recipes? How do you say kolache? Can you use tin foil cups instead of ramekins to make creme brulee? How To Grill With Cedar Planks? How To best avoid ULPs? Can I freeze package made hollandaise? What is a flame roll-out safety switch used for in heating application? How can I ensure that my ham is perfectly heated up for a delicious meal? Does starcity provides to bring food? How did peasants preserve their food?

Resources

Leaderboard All Tags Unanswered

Top Categories

Algebra Chemistry Biology World History English Language Arts Psychology Computer Science Economics

Product

Community Guidelines Honor Code Flashcard Maker Study Guides Math Solver FAQ

Company

About Us Contact Us Terms of Service Privacy Policy Disclaimer Cookie Policy IP Issues
Answers Logo
Copyright ©2026 Infospace Holdings LLC, A System1 Company. All Rights Reserved. The material on this site can not be reproduced, distributed, transmitted, cached or otherwise used, except with prior written permission of Answers.