answersLogoWhite

0

Subjects>Food & Drink>Cooking Techniques

How many cups in 2.5 liter?

User Avatar

Anonymous

∙ 15y ago
Updated: 11/6/2022

10.56 cups

1 liter = 4.22 cups

1 cup = 0.23 L

1 L = 4 metric cups

User Avatar

Wiki User

∙ 15y ago
Copy

What else can I help you with?

Related Questions

How many 25 ml cups can be filled from a 2.5 liter jug?

1002.5l=2500ml2500/25=100


How many cups in one liter?

how many cups of water in a liter


An eighth of a pint equals how many cups?

2 cups = 1 pint an eighth of 2 is .25 an eighth of a pint is .25 cups


How many cups arein a liter?

There are 4.227 cups in one liter.


Liter equals how many cups?

I liter equals about 4 cups. I liter equals about 4 cups.


How many cups is 34 of a liter?

3.17 cups 1 liter = 4.22 cups 1 cup = 0.23 liter


How many cups in 34 of a liter?

3.17 cups 1 liter = 4.22 cups 1 cup = 0.23 liter


How many cups are there in10 liter?

42.26 cups 1 liter = 4.22 cups 1 cup = 0.23 liter


How many cups in 8.7 liter?

36.77 cups 1 liter = 4.22 cups 1 cup = 0.23 liter


How many cups are in 25 liters?

105.66 L 1 liter = 4.22 cups 1 cup = 0.23 liter


0.5 liter ho many cups?

2.11 cups 1 liter = 4.22 cups 1 cup = 0.23 liter


How many cups anr in a 1.75 liter?

7.39 cups 1 liter = 4.22 cups 1 cup = 0.23 liter

Trending Questions
What is the meaning of the pinky finger sticking out? How can I use a CO2 cartridge to make whipped cream? Can you use a meat thermometer for oil? How many oz in 88lb? How long does it take to freeze a 20 lb turkey? What weighs 3.3 ounces? What is the best way to prepare a delicious dish using cross cut beef shank? What does parler de ce qu'on mange mean? What are some creative ways to incorporate lentil falafel into a nutritious and delicious meal? How much water should be added to cook 1/4 cup of rice? In harvest moon magical melody how do you grill fish? How can I properly store and thaw frozen yeast dough for baking? Where can one purchase shimmer powder? What are the disadvantages of using a convection microwave oven? How can you prepare an antiseptic at home? What is a meaning of chamomile in marathi? What are the benefits of using a long handle wooden spoon in cooking and baking? What is chlorella called in Hindi? What is the importance of native delicacies? How do you inflate a balloon using vinegar using baking soda steps?

Resources

Leaderboard All Tags Unanswered

Top Categories

Algebra Chemistry Biology World History English Language Arts Psychology Computer Science Economics

Product

Community Guidelines Honor Code Flashcard Maker Study Guides Math Solver FAQ

Company

About Us Contact Us Terms of Service Privacy Policy Disclaimer Cookie Policy IP Issues
Answers Logo
Copyright ©2026 Infospace Holdings LLC, A System1 Company. All Rights Reserved. The material on this site can not be reproduced, distributed, transmitted, cached or otherwise used, except with prior written permission of Answers.