answersLogoWhite

0

What else can I help you with?

Related Questions

One pound of ground beef costs 2.69 What is the cost of ground beef per ounce?

To calculate the cost of ground beef per ounce, you first need to know how many ounces are in a pound, which is 16. Then, you divide the cost of one pound ($2.69) by 16 to find the cost per ounce. Therefore, the cost of ground beef per ounce would be $2.69 divided by 16, which equals approximately $0.1681 per ounce.


How much does an ounce weigh in pounds?

1 pounds = 16 ounce


How much does one pound of candy cost at 13.20 for 7 ounces?

$30.17I got this by finding how much it is for each ounce (divide 13.20 by 7) then multiplied the price per ounce 1.8857(it keeps going) so I rounded that to 1.89 and multiplied that by 16 (16 ounces in one pound).Cost of 7 oz = $13.20Cost of 1 oz = 13.20/71 lb = 16 ozCost of 16 oz = 13.20 ÷ 7 x 16= $30.17


How much does a Gold Canyon candle cost?

Gold Canyon candle prices are similar to the prices of Yankee Candles. An 8 ounce candle is $13.98, a 16 ounce candle costs $17.98, and a 26 ounce candle costs $20.98.


How much does 16 grams equal to?

16 g = 0,564 383 4 ounce


How much is half ounce in cups?

That is 1/16 of a cup.


What equals 16 oz of powder?

16 ounce = 1 pound 16 ounce = 0.45359237 kilogram 16 ounce = 453.59237 gram 16 ounce = 453592.37 milligram


What is Peaches Geldof's birthday?

Peaches Geldof was born on March 16, 1989.


What is Peaches Geldof's birthday?

Peaches Geldof was born on March 16, 1989.


One out is equal to how much ml?

Do you mean an ounce? An ounce is 1/16 of a pound, or in fluid ounces it is 1/16 of a pint, and is equal in volume to 29.6 ml


A 16 oz bottle of water costs 1.44 What is the cost per ounce?

9 pence/cents


How much fluid ounce is in 7 pints?

0.43 pint 1 pint = 16 ounces 1 ounce = 0.06 pint