About $2
To calculate the cost of ground beef per ounce, you first need to know how many ounces are in a pound, which is 16. Then, you divide the cost of one pound ($2.69) by 16 to find the cost per ounce. Therefore, the cost of ground beef per ounce would be $2.69 divided by 16, which equals approximately $0.1681 per ounce.
1 pounds = 16 ounce
$30.17I got this by finding how much it is for each ounce (divide 13.20 by 7) then multiplied the price per ounce 1.8857(it keeps going) so I rounded that to 1.89 and multiplied that by 16 (16 ounces in one pound).Cost of 7 oz = $13.20Cost of 1 oz = 13.20/71 lb = 16 ozCost of 16 oz = 13.20 ÷ 7 x 16= $30.17
Gold Canyon candle prices are similar to the prices of Yankee Candles. An 8 ounce candle is $13.98, a 16 ounce candle costs $17.98, and a 26 ounce candle costs $20.98.
16 g = 0,564 383 4 ounce
That is 1/16 of a cup.
16 ounce = 1 pound 16 ounce = 0.45359237 kilogram 16 ounce = 453.59237 gram 16 ounce = 453592.37 milligram
Peaches Geldof was born on March 16, 1989.
Peaches Geldof was born on March 16, 1989.
Do you mean an ounce? An ounce is 1/16 of a pound, or in fluid ounces it is 1/16 of a pint, and is equal in volume to 29.6 ml
9 pence/cents
0.43 pint 1 pint = 16 ounces 1 ounce = 0.06 pint