answersLogoWhite

0

The answer depends on how much bread you make. The other part is the cost to make the bread in the machine. Electrical charges per loaf of bread depend on your location. So if you make 100 loaves a bread you get the cost of each loaf down to one dollar before you add in the electrical costs. Your time is also something that has a cost. If you don't take into account the cost of time or electric it could seem like it pays for itself after a few months of use. Of course you could find a better used bread machine than what a Hundred dollars would get in a new machine. You know that you can make bread in a bread pan and see if you even like the much different from the store style of bread you get when it's homemade. You can even purchase frozen unbaked bread in many supermarkets. Then all you need is to thaw it and bake it in your oven.

User Avatar

Wiki User

16y ago

What else can I help you with?