answersLogoWhite

0

I believe that dry beans are the wisest donation to a food bank because when they are cooked, they take on additional water and make many meals per pound compared to other foods. One can include a few delicious recipes to encourage people to learn to cook them. Also, dried grains and brown rice complement beans and make a complete protein. Donating canned beans is a much more expensive way to donate because one is paying for the water that the cooked beans have also absorbed. This is akin to donating reconstituted juice when frozen juice is less expensive and has more servings per ounce.

User Avatar

Wiki User

16y ago

What else can I help you with?

Related Questions

What is the least expensive apartment?

Studio apartments are typically the least expensive, in terms of size. Normal apartments are less expensive than luxury apartments. Apartments outside of cities are also usually less expensive than those in good cities.


Where could i buy a cheap sniper rifle?

Mutually exclusive terms. Least expensive would run you 2500 or so.


How many is half ounce in cooking terms?

weight


How can an acid be described in terms of its ability to donate protons?

An acid can be described as a substance that can donate protons, which are positively charged particles, when it reacts with another substance. This ability to donate protons is what characterizes an acid.


Which air purifier is the least expensive, in terms of replacing filters?

The least expensive air purifier would have to be Holmes air purifier , they have the cheapest filters when it comes to having to replace them . If you are looking for a cheaper purchase , try to stay away from the HEPA purifiers which happen to cost the most money .


Is one ounce or one gram bigger?

One ounce is bigger.


Most expensive cattle?

Show cattle are the most expensive . but in terms of Market Colby Beef are the most expensive.


How many karats in a ounce of gold?

The two terms are not directly related. Ounce is a measure of weight. Karat is a measure of purity. An ounce of gold can be 1 karat or 24 karat or anything in between.


What terms are used to donate the larger crystals in a porphyritic rock?

The large crystals are known as phenocrysts.


Is acid a substance that can donate an H plus ion?

Yes, acids are substances that can donate a hydrogen ion (H+). This donation of H+ ion is what characterizes acids in terms of their chemical properties.


Which is the better buy 16 ounces for 336 or 24 ounces for 480?

To determine which is the better buy, calculate the unit price for each option. For the 16 ounces at $336, the unit price is $21 per ounce, and for the 24 ounces at $480, the unit price is $20 per ounce. Therefore, the 24 ounces for $480 is the better buy in terms of cost per ounce.


Which is worst for you in terms of sodium 1-pound frozen pepperoni pizza A 7-ounce bag of barbecue-flavored potato chips?

ounce bag of barbecue..