answersLogoWhite

0

Fresh honey without comb was 3-4 dollars a quart in Arkansas

User Avatar

Wiki User

13y ago

What else can I help you with?

Related Questions

How much was a jar of honey in 2004?

A jar of honey in 2004 cost £3


What was the cost of a jar of honey in 2009?

The cost of a jar of honey in 2009 varied depending on the brand, quality, and size of the jar. On average, a standard size jar of honey could have ranged from $5 to $15.


What was the cost of a honey jar in 2001?

The price of a jar of honey in 2007 ranged from $3-$8. Sometimes it was more then $8 a pound. The price depended on the jar size, the type of honey, local or imported, and if it pure or manufactured.


How much honey is in pint jar?

You will usually find one pint of honey in an unopened one pint jar.


How much honey is in a pint jar?

You will usually find one pint of honey in an unopened one pint jar.


How much is a jar of jam?

The cost for a jar of honey varies depending on the size of the jar, the type and quality of honey, the type of store it is purchased at and the geographic location where the purchase is made. A standard 12 ounce jar of clover honey, purchased at a chain grocery store in the US will cost between $2 and $3, however, specialty honeys such as mesquite, orange blossom or buckwheat honey can cost more than double that.


How much does a pint jar of honey weigh?

A pint jar of honey typically weighs around 1.5 to 2 pounds, depending on the density and viscosity of the honey.


What is the average cost of a processed jar of honey?

at least $5. at least $5.


What is the cost of 2 tbsp of honey?

Depends where you get it. In my area honey is quite expensive because bees are dying. A jar about 16 tablespoons is now over $6


How much does a jar cost?

The cost of a jar can vary depending on the size, material, and brand. On average, you can expect to pay anywhere from a few dollars for a basic glass jar to over $20 for a high-quality, decorative jar.


How much does a jar of mustard cost?

You can get it for a dollar in the Dollar Store.


How much does a jar of flies cost?

2 lbs and 14 shillings