answersLogoWhite

0

A bunch of grapes in the supermarket is usually measured by pounds. The price of the grapes is usually set per-pound meaning that grapes may be $2.00/lb. so that a three pound bunch of grapes would be $6.00.

User Avatar

Wiki User

10y ago

What else can I help you with?