answersLogoWhite

0

In 1941, a loaf of bread cost about 8 cents. A gallon of milk was about 54 cents. Sounds cheap compared to today's prices, but keep in mind that in 1941 the average weekly was about $60 for a 40 hour week. The average hourly wage was about $1.44. Today the avereage wage is much higher, at about $22.50 an hour. But a loaf of bread costs more, at about $1.70. All things being equal, the cost of a loaf of bread today takes about the same amount of work to buy.

User Avatar

Wiki User

16y ago

What else can I help you with?