answersLogoWhite

0

In the 1930s, a loaf of bread cost 9 cents. This is about $1.28 in today's buying power, but keep in mind that an hour's work at the lowest wage jobs were making 35 cents, meaning that a quarter of an hour's wage was going to a single loaf of bread, and that there were plenty of other things one had to buy.

User Avatar

Wiki User

10y ago

What else can I help you with?