$80
?
Well in my opinion I would never sell my gold. If it was a very complicated and emotional reason to sell my gold bars, I would for the sake of me and my loved ones. But like if you are up to selling the gold then do it. Its up to you. :) hope I helped
avergley- 12 $ but salers sell for about $1150 a lb.
It depends on how much carrots and the weight in ounces the gold is. The higher the carrot the more money you will make. The heavier the better. Gold can go from 50-5000 dollars with the right quantity.
I would sell for half the price. So that would be $250.00
Gold is typically weighed in troy ounces when sold, with one troy ounce equaling approximately 31.1 grams. When selling gold, its weight is a key factor in determining its value, along with the current market price and purity level. Dealers often use scales that are specifically calibrated for weighing precious metals to ensure accuracy. Additionally, gold may also be measured in grams or kilograms in some markets.
As of July 2, 2012 6:39 PM (PST), 10 grams of gold would be worth $31,935.22 if it were 24 karats. This is the value of the gold, but not necessarily the price it would sell for. It would most likely sell for a much lower price.
About $3,270.Explanation: 14K gold is 58.33% pure, meaning that of that 4.2 grams, 2.45 is gold. At the current price of about $1335, the worth is about $3,270
Id say that 13 grams of gold is worth a lot of money i'm no expert but its worth at least 100$ but i'd say it could be worth like 1,000 dollars take my word for it if you sell it its bound to be a lot of money so if you have gold i wold totally sell it take my words.
To calculate the cost of 16.3 grams of 18ct gold, you would need to know the current market price of gold per gram for 18ct purity. Then, you would multiply the weight of the gold (16.3 grams) by the price per gram to get the total cost.
US$1426.8 as on 07-19-2010
You can safely sell your gold at a fair price at: www.Cash4Gold.com
theres no such thing as gold rocks
The actual quantity of gold that you have, and the price that you will be paid for it, remains the same whether you measure it in grams, ounces, pounds, stone, talents, or any other unit of measurement.
600k gold
Gold is currently priced between $1300. and $1400. per ounce. 40 grams is approximately 1.4 ounces. Value of 40 grams pure gold would be about $1800. BUT the amount you get would depend on who you sell it to. There will always be a discount - how big depends on the buyer - and purity.
It all depends on the karats of the gold, (eg. 10, 14, 18, 24), it also depends on the weight of the jewelry.
depends how good. it should be 35 a quarter and a quarter is 7 grams so i would say 40. it really depends how much the dealer sells their quarter for if they sell it 25 or 30 a quarter than you should pay 30 or 35 for 8 grams. but anywhere in that range.