answersLogoWhite

0

The average cost of food in Vancouver for a family of 4 in one month is $868.43. The lowest monthly food cost is at $832.82 and the highest at $944.19.

User Avatar

Wiki User

10y ago

What else can I help you with?

Related Questions

What is the average cost of a water bill for a family of 4 in North Carolina?

The average cost of a water bill for a family of 4 in North Carolina can vary by city. For larger cities, the cost can range from $60 to $120 per month.


What is the average cost of getting family dental insurance?

Dental insurance varies greatly in cost based on the level of insurance, the deductible, and the region. However, an average for a family of four in the United States is about $300 per month.


What is the average cost of a month to month fee apartment in this area?

The average cost of a month-to-month fee apartment in this area is around 1,500 to 2,000 per month.


What is the average cost of family medical insurance?

The average cost of family medical insurance in the United States is about $1000 per month. Most other countries do not need private health insurance because the have health care from their governments.


Average construction cost per square foot vancouver?

120.00sq.ft.


Average cost of gas bill Connecticut?

The gas bill in Connecticut for a family of four is only about 60 dollars a month. The average gas and electric bill is around 200 to 260 a month.


What is the average cost of an credit card bill?

$200/month is the average cost.


How can you discover your average grocery cost per month for stores in your area?

The average cost you pay for groceries every month varies from region to region around the country but as a rule of thumb, you can calculate an estimate by taking the number of family members and multiply that by $100-$150 each per month.


What is the average building cost for warehouse in Vancouver?

8.00 per sq. ft.


How much on average is a mobile phone service?

Most people pay an average of about $50 dollars per month. If you have family lines it could cost more.


What is average cost of heating for one family house in upstate NY?

200 a month if you use natural gas, this includes your electric


What is the average monthly food expense for a family of 3?

By estimating, I would say about $300 a month would be the cost of food for a family of 3 per month.