The cost per cubic yard will vary per contractor. However, the average price per cubic foot is $92-$95, and can run up to $110.
To convert price per ton to price per bushel, you need to know the weight of the commodity in a bushel. For example, corn has a standard weight of 56 pounds per bushel. First, convert the price per ton to price per pound by dividing by 2,000 (since there are 2,000 pounds in a ton). Then multiply the price per pound by the number of pounds in a bushel (e.g., 56 pounds for corn) to get the price per bushel.
As of 2/4/2012 its between $110 and $240 a ton, depending on if you deliver it to the scrap yard or they pick it up. Thats west coast as of this date. I have no idea where the 78 cents per pound came from above---
what is the price limice viscose per pound
WHAT IS PRICE OF REFINED ( BRICKS) PER TROY OZ
.50 per yard
Sold by the linear yard usually referrs to something that has width in addition to length but the length is used to determine price. And example is fabric/cloth -- it's sold for so much per linear yard, meaning how long a piece you want. The width is included in the price per yard.
The conversion requires information about the width of the product - in yards. If it is w yards wide, then price per square yard = price per linear yard/w
Price per foot will normally be 3 times less than that of a yard as tehre are 3 feet in a yard.
The average price per troy ounce of gold in 1894 was actually $18.94
$15 per yard.
You need to know the width of the product. If the width is w feet, thenprice per sq foot = price per linear yard/(3*w)
devide by 9
According to the website Concrete Network, in 2008 the average price of concrete in the United States was $75 per cubic yard. That price includes the mixing of the concrete by a professional installer. The website Servicemagic lists the price at $70 per cubic yard.
105.00 per cy
You cannot, without information about the width.
$2.00