Unskilled common laborers in the United States averaged .45 cents an hour in July 1935.
To calculate the labor cost as a percentage of revenue, first determine the total labor cost. Two workers earning $8 per hour for 40 hours each results in a total labor cost of $640 (2 workers x $8 x 40 hours). To find the percentage, divide the labor cost by the revenue: ($640 / $2000) x 100, which equals 32%. Thus, the labor cost is 32% of the revenue.
880.51. You can do currency conversions at http://www.xe.com/ucc/.
Time it takes to write a business planThe time it takes to research and write a business plan is contingent upon a number of factors including the concept, the intended audience, status of business (start-up or existing) and number of people on the planning team. If you're flying solo and it's an entirely new concept, it will take considerably longer than if it was an existing business with three or four team people tackling the plan. On average, a start-up plan will take anywhere from 160 to 640 hours to research and write. Established businesses should allow between 40 and 160 hours.
IBM wanted to get into the small PC business and needed some one to write DOS disk operating system. He did in one month which is remarkable for that time. As a special note he objected the IBM idea of 640 MEMORY rams limitation but IBM reply was that would be enough for usage. HOW WRONG COULD THEY BE By having a keen eye for marketing, convincing a lot of people that - in order to be able to keep a 'competitive advantage' - they constantly need to pay for new and better versions?
Because when land in the US was originally being surveyed, they decided to break it up into one-square-mile blocks, or sections, of 640 acres. Those were broken up into quarter sections of 160 acres each, and those were divided down into 40 acre "quarter-of-a-quarter" pieces. This is why land descriptions are frequently seen described as "... the SE 1/4 of the NE 1/4 of section 12...", for example. Because the earth is spherical, not all of the blocks are exactly 40 acres. Due to the necessity for what is called "correction lines", some of the blocks have to be slightly less than 40 acres.
* on average about $640 in 1930 *on average about $700 in 1939
The average price in 1930 of a car was about $640. Note: The average price of a car and the average annual wage have closely tracked each other.
The average price of a car in the 1930s was $640. I hope that helps!
* on average about $640 in 1930 *on average about $700 in 1939
640$
4 x 160 stones = 640 stones 4 x 160 words = 640 words 4 x 160 cars = 640 cars 4 x 160 flies = 640 flies 4 x 160 ml = 640 ml
cars idol speed in 640 rpms
To find the cost per ounce, divide the cost by the number of ounces: 17.00/640 = .0265625 cents per ounce.
An average score is between 640-679.
The human body has an average of 640 muscles.
average math for last year was 640
At $90 per sq ft that would be aprox 36 million eight hundred and sixty four thousand dollars for each floor. It really depends on what type of hardware you choose...