If it cost 0.99 cents than it would cost like $2 but I doubt very much it cost 0.99 cents, it probably cost $0.99.
In 1908, the cost of a stamp in the United States was 2 cents for a first-class letter weighing up to one ounce. The price of stamps may have varied for different types of mail or weights.
$1.46385 in other words, less than one dollar fifty cents.
Most people didn't get paid, even teachers... but if teachers did get paid it was very little. Farming was the most paying depending on what kind of farming you might have done then, as for teach ing it was one of the least paying, about 50 cents I'd say every 3-4 days a the leas twhile farming you could earn 1.50 a week.
Yes, they are worth face value (one cent each). Please check your pocket change - only cents from Denver and San Francisco carry mint marks. Cents struck at Philadelphia and West Point do not have mint marks so they are indistinguishable from one another.
You can Have a yard sale ! Get things you don't want and don't need and sell that! Easy make a poster a week or couple days before ! Even have a lemonade stand if it's a hot day and sell it for 50 cents !
One dollar equals 100 cents.
4 lbs equals 64 ozs. $15.89 divided by 64 equals 24.8 cents per ounce. 24.8 times 10 ozs equals $2.48 per 10 oz serving.
2.47 cents (approx) = 1 are
25 cents !
Five one cents equal 5 cents.
100 cents equals 1 dollar so 100x10=1000.1000 cents equals 10 dollars.
100 cents in a dollar. 24 dollars equals 2400 cents $24.83=2483 cents.
Yes, .575 equals 57.5 cents in reimbursement. The decimal .575 represents the fraction of a dollar, and when converted to cents, it is equivalent to 57.5 cents (since 1 dollar equals 100 cents).
90 cents = 44.68 rupee
If all 210 people are eating exactly 1 serving, it will cost around 6,930 cents or $69.
25 cents equals one quarter.
4 quarters which equals 100 cents; 100 cents=1 dollar