answersLogoWhite

0

For a new build it can cost between £9 - £12 per square meter depending on level of insulation and heat source.Generally when using a heat pump you want to put more pipe in the floor so you can run your heat pump as low as possible.

User Avatar

Wiki User

12y ago

What else can I help you with?

Related Questions

What is the cost of 1 square meter if total cost of 15013 square meter is 1150000?

Cost of 1 square meter: 1,150,000/15,013 = 76.60027976 or 77 rounded


How do you Convert cost per square meter to cost per lineal meter?

Well, darling, to convert cost per square meter to cost per lineal meter, you need to know the width of the material. Once you have that, simply divide the cost per square meter by the width in meters to get the cost per lineal meter. It's as easy as pie, honey. Just remember, math doesn't have to be boring!


Cost of cowgrass per square meter?

Cow grass can cost between $1.90 and $7.00 per square meter. Many places will only allow orders by 100 square meter or 1000 square meter increments.


How to calculate cost of house per square meter?

To calculate the cost of a house per square meter, first determine the total cost of the house, including the purchase price and any additional expenses like renovations or fees. Next, measure the total square meter area of the house. Finally, divide the total cost by the total area in square meters to obtain the cost per square meter. For example, if a house costs $300,000 and is 150 square meters, the cost per square meter would be $2,000 ($300,000 ÷ 150 m²).


How do you convert the cost per square meter to the cost per square yard?

Multiply by 1.19599


If carpet costs 9.99 a square yard how much would a square meter cost?

To convert square yards to square meters, multiply by 0.8361. Therefore, a square meter of carpet would cost approximately $11.91 (9.99/0.8361).


Where can you install underfloor heating systems?

The companies or even the local business that offers Electronic Underfloor heating system can be as many as the benefits you can gain. Not just due to its functionality but because it is cost-effective. It also depends on your exact address so you will know the nearest store that can help in case problem arise. Though you can try installing it, it is still best to ask for an expert's assistance.


How do you convert the cost per lineal meter to the cost per square meter?

You cannot - you need information about the width.


How much does a square meter of mdf cost?

5


How do you calculate cost per sq. meter?

That would depend what information you are given. The cost of floor tiling is often already expressed per square meter. If you know the total cost of a certain floor, you can divide by the area to get the cost per square meter.


How much does titanium cost per square meter?

per square foot titanium cost on avg. $215


How much square meter cost in square feet?

0.093 square meters is equal to one square foot.