1 Gallon (UK) = 4.54 Litres.
1 Gallon (USA) = 3.78 Litres.
1 litre of petrol
As of 1/16/11 it is $2.96 per gallon in W-Ky.
1 gallon.
The cost of petrol for 1 mile will depend on the fuel efficiency of your vehicle (miles per gallon) and the current price of petrol. As a rough estimate, if your car gets 25 miles per gallon and petrol costs $3 per gallon, then it would cost you around $0.12 per mile in petrol costs.
£1.94
petrol was 3shillings 01/2d agallon in 1950
3.79 liters = 1 gallon
Which fuel? Buddhatron: I think its weighs 8.66 gallons
One UK gallon of petrol = 4.55 L
It all depends on where you are located
188000000 gallon
27p per gal