answersLogoWhite

0

The practice of putting a freshness date on food packages

User Avatar

Wiki User

13y ago

What else can I help you with?

Related Questions

What does LUC mean in a price list?

Landed Unit Cost


WHAT DOES SPOT PRICE MEAN?

It is the instantaneous price someone is willing to pay in cash for a unit of silver.


What is the different single phase unit price and three phase unit price?

If, by 'unit price', you mean the cost per kilowatt hour, then there is normally no difference between the cost of energy supplied whether by single-phase or three-phase supplies.


What does unit price mean in math words?

It is the price for 1 "item". The item may be a can, on 100 ml or 1 kilogram and the idea is that calculating the unit price allows comparison of things that are sold in different packaging.


What is the unit price of diamorphine?

what is the unit price of diamorphine


What does unit priced mean?

Usually stated as price per unit: This is a generic term that is used by all levels of purchasing, manufacturing and sales in business. The Sales department will most commonly use price per unit (or unit price) but not exclusively. It just means what the price is per individual item be it a transistor, bag of peas or a 737 aircraft.


What is the price of a single item or amount called?

unit price


What is the unit price?

Unit price is how much you sell an item for.


What is usable unit price?

Price for foodstuffs etu, stated of shown as the cost per unit as per pound per kilogram.


What is a unit price?

Unit price is a valuation method for buyers who purchase bulk


Why do you divide to find out unit price?

Take the total price and divide it by the number of units, to find out unit price.


Is unit cost and unit price the same?

Unit cost is how much is costs to make. Unit price is how much you sell it for. The difference is profit.