answersLogoWhite

0

What else can I help you with?

Related Questions

A bagof potatoes weighing 5 pounds and 12 ounces costs 2.07 What is the cost of 1 pound of potatoes?

Potatoes are good


A bag of potatoes weighing 5 pounds and 12 ounces costs 2.07 dollars what is the cost of 1 pound?

41 cents


A bag of potatoes weighing 5 pound 12 ounces costs 2.21 What is the cost of 1 pound of potatoes?

there are 16 ounces in one pound there are 92 ounces total cost per 1 ounce - 2.21/92 = 0.024 cost per 1 pound - 0.024*16 = 0.384 or 39 cents per pound


How does one potatoes cost?

In most grocery stores in the year 2014, one sweet potato costs about $1. If the store charges by pound, a pound of potatoes would cost a few dollars.


How many cups of potatoes in one pound of potatoes?

One pound of potatoes yields about three cups of peeled & sliced potatoes.


How many cups of potatoes are in one pound?

One pound of potatoes yields about three cups of peeled & sliced potatoes.


How many white potatoes make a pound?

I believe it takes about 4 potatoes to make the pound!


A bag of potatoes weighing 5 pounds and 12 ounces costs 2.07 What is the cost of 1 pound of potatoes?

1 Pound is 16 ounces, therefore 5 pounds 12 ounces is 92 Ounces. If you dived £2.07 by 92 you get the price of 1 ounce which is 2.25 Pence. If you then multipy this by 16 you will have the price of 1 Pound which is £0.36.


If a 10 pound sack of potatoes costs 6 dollars and 55 cents how much would 1 pound cost?

65.5 cents, but you would be charged 66 cents.


How many cups of mashed potatoes to equal 1 pound of potatoes?

The answer will vary with the size of the potato. 4 to 5 medium potatoes would equal about 1 pound. One medium potato is equal to about 1/2 cup, so one pound of potatoes would be equal to about 2 cups of mashe potatoes.


How many Idaho potatoes in a pound?

It depends how big the potatoes are


How many potatoes make a pound?

Potatoes come in many sizes, a pound could be anywhere from 2 -18 .