The purple coloring is from the pigment anthocyanin. This is a beneficial antioxidant that is contained in most purple pigmented vegetables such as purple broccoli, purple cabbage, and eggplant and in fruits such as currents, raspberries, and grapes. This pigment is not in most green pea varieties and is only present in the hulls of the purple hulled pea and not in the green peas themselves.
purple hulled peas are a common type of field pea, yes.
cook it idiots!
purple hull peas grow in a long pod and each pod contains about 5-8 peas. It is pretty simple, you just crack the pod open and the peas fall out. Make sure to blanch them before you freeze them.
$25
$2000
It is not safe to eat cooked purple hull peas that have been left out overnight. Bacteria can multiply rapidly at room temperature, increasing the risk of foodborne illness. To ensure safety, cooked peas should be refrigerated within two hours of cooking and consumed within a few days. If they have been left out for more than a couple of hours, it's best to discard them.
Lightly steamed for just a couple of minutes. Freshness and flavour are delicate flowers; don't attack them with heat.
Shelling a bushel of purple hull peas by hand typically takes about 2 to 4 hours, depending on the individual's experience and efficiency. Factors such as the freshness of the peas, the shelling technique, and the number of people working can also influence the time required. However, with practice, many find they can shell a bushel more quickly.
Thirty five pounds of shelled peas per bu of unshelled. Approx 8 quarts per bu of shelled peas from a bu of unshelled.
I'm not sure about a gallon but I am currently growing purple hull peas and I have been selling then by the bushel and have been getting $18 for unshellled and $22 for shelled. Some people in my area (Alabama) have been getting as much as $24 and $25 a bushel. Hope this helps......Lori :)
As of this morning 6/2/23. 38$ for 8lb (bushel they said)
As of my last update, the price of a bushel of purple hull peas in Alabama can vary based on factors such as the season, demand, and local market conditions. Typically, prices can range from $30 to $50 per bushel. For the most accurate and current pricing, it's best to check with local farmers' markets or agricultural reports in Alabama.