answersLogoWhite

0

Subjects>Food & Drink>Food

Cost of loaf of bread in 1923?

User Avatar

Anonymous

∙ 15y ago
Updated: 10/6/2023

A loaf of bread cost about 9 cents in 1923.

User Avatar

Wiki User

∙ 14y ago
Copy

What else can I help you with?

Related Questions

How much did a loaf bread cost in 2002?

A loaf of bread in 2002 cost about $1.14.


In the US What was the price of a loaf of bread in 1954?

A loaf of bread cost 17 cents in 1954.


What does a loaf of bread cost on Prince Edward island?

a good quality loaf of bread cost $4.65 you can buy cheap bread for $3.00 per loaf.


How much did a loaf of bread cost in 1947?

The cost of a loaf of bread in 1957 was 19 cents. The cost of a loaf of bread in 1957 was 19 cents.


What was the price of a loaf of bread in 1986?

In the year of 1994, one loaf of bread would have cost about $1.59. Now a day, in 2014, one loaf of bread will cost consumers about $2.42.


Cost of loaf of bread 1998?

The average price of a loaf of bread was about $.99


How much is a loaf of bread in 1952?

In 1952 a loaf of bread cost 16 cents


What doesa loaf of bread cost on Prince Edward island?

Good quality bread cost 4.65 per loaf


How much did a loaf of bread cost in the Great Depression?

a loaf of bread cost 9 cents


Average cost of loaf bread?

$2.19 a loaf average £1.20p in the UK


How much did a loaf of bread cost in the 1980?

$2 dollars a loaf.


How much does a loaf of wheat bread cost?

A loaf of wheat bread normally costs about $1 to $5

Trending Questions
Can you drink vanilla extract without cooking it? What would the average cost be for the Cocalo Alphabet Soup crib set? How long does it take for gum to go down your system if you swallow it? Is Gordon Ramsay an alien? Why is HCl and NaCl a good buffer? How do you check the doness of the meat? What do andrews salts do? What is one drop of fish medication par 16 fl oz of water equal to if it is only a half gallon fish tank? What is the chemical formula for Reese's peanut butter cups? How much more does grapes weigh than raisins? Which country is worlds largest wine exporter? What will happen if you eat a whole bowl of nails without any milk? Do Chinese algae eaters eat neon tetra? Can a girl get pregnant if her boyfriend ejacultes outside the vigania n after 1min enters her again? Is basil good to cook zucchini? What is 500 g yogurt in cup? How many cups are in a half litter? Why did the snorgs name their only daughter margarine? How many mgs of licorice herbs are one stick of licorice? How do you get pass that guy who sells you rage candy bar?

Resources

Leaderboard All Tags Unanswered

Top Categories

Algebra Chemistry Biology World History English Language Arts Psychology Computer Science Economics

Product

Community Guidelines Honor Code Flashcard Maker Study Guides Math Solver FAQ

Company

About Us Contact Us Terms of Service Privacy Policy Disclaimer Cookie Policy IP Issues
Answers Logo
Copyright ©2025 Answers.com. All Rights Reserved. The material on this site can not be reproduced, distributed, transmitted, cached or otherwise used, except with prior written permission of Answers.