if hotdogs come in packages of 8 and buns in packages of 8 then...
if 100 kids = 13 packs of dogs and buns with 4 sets leftover
if 150 kids = 19 packs of dogs and buns with 2 sets leftover
2 packages of buns will match up with 3 packages of dogs.
Mr. Mendoza and his 23 students are planning to have hot dogs at their class picnic. Mr. Mendoza can buy hot dogs in packages of 12 and hot dog buns in packages of 8.Suppose that the class invites the principal, the secretary, the bus driver, and three parents to help supervise. How many packages of hot dogs and buns will Mr. Mendoza need to buy so that everyone will get the same number of hot dogs and buns with no leftovers? How many hot dogs and buns will each person get?
To end up with a minimum of 30 buns and 30 wieners, you would need three bags of wieners (12 each) and 4 bags of buns (8 each).
No. of buns eaten by each person = 2 No. of people attending = 35 + 1 (Mrs Hudson) = 36 Total no. of buns needed = 36 * 2 = 72 No. of buns in each package = 12 No. of packages needed = 72 / 12 = 6 She should buy 6 packages.
Because they are packaged by weight and not quantity.
I think if you have two packages of hot dogs and hot dog buns I think they would be used up
To ensure that each of the 40 campers has a hot dog and a bun with none left over, we need to find the least common multiple of the number of buns and hot dogs. The least common multiple of 8 (buns) and 10 (hot dogs) is 40. This means we need 5 bags of buns (5 x 8 = 40) and 4 packages of hot dogs (4 x 10 = 40). Therefore, 5 bags of buns and 4 packages of hot dogs are required.
Because after you use up all the buns, you still have hot dogs left over, so you buy more buns. Then you use up the hot dogs, but you still have buns left over, so you buy more hot dogs. Then you use up the buns, and you still have hot dogs left over and the cycle continues. So I guess it's a way to get you buy a lot of their product.AnswerBecause life doesn't always work out according to plan, so be happy with what you've got - Because you can always get a hot dog.
5 bags of buns and 4 packages of wieners
The price of hot dogs depend on several factors; the meat used (beef is usually more expensive), the brand, the store selling them, and the region. Hot dogs can cost anywhere from $.89 to $5.00 or more.
Hot dogs were first served in buns in 1976, when Hot Dogs were incredibly popular
Dustin Hoffman and it probably is in case u drop a couple. the movie mister magoriums wonder emporium