1 cup
5# 12oz =72 oz. $2.07/72oz = $.02875 per ounce. rounded to $.03 per ounce. $.03 per ounce times 16 ounces in a pound = $.48 per pound
I just took my bag out and counted them, there is 31 potatoes in the bag of Russet potatoes I purchased from Pick n Save.
Approx 8 oz of hashbrowns in a cup. So that is 6.25 cups.
25
That is 8.818 ounces
28-30
That depends on how big the bag is.
About 44
90
a 8- ounce bag of raisins
100
forty two