5# 12oz =72 oz.
$2.07/72oz = $.02875 per ounce.
rounded to $.03 per ounce.
$.03 per ounce times 16 ounces in a pound = $.48 per pound
1 pound is 16 ounces, therefore, 5 pounds is 80 ounces
Potatoes are good
To find the cost of one pound of potatoes, we first convert the weight of the bag from pounds and ounces to just pounds. In this case, 5 pounds and 12 ounces is equal to 5.75 pounds. To find the cost per pound, we divide the total cost of $2.07 by 5.75 pounds, which gives us approximately $0.36 per pound.
One (1) pound is sixteen (16) ounces. Thirty-six ounces is two (2) pounds and four (4) ounces.
There are 16 ounces in a pound: whether of peanuts or of potatoes.
There are 16 ounces in a pound of potatoes.
(4.15 pounds) x (16 ounces/pound) = 66.4 ounces.
0.25 of one pound is 4 ounces. There are 16 ounces to a pound.
There are 1.75 pounds in 28 oz. 16 ounces = 1 pound 32 ounces = 2 pounds 28 ounces = 1 pound 12 ounces = 1.75 pound
16 ounces = 1 pound 32 ounces = 2 pounds 3,200 ounces= 200 pounds
There are 16 ounces in one pound. Therefore to get amount of ounces in pounds, value in pounds has to be multiplied by amount of ounces in one pound: 150 pounds = [pounds] * 16 = 150 * 16 = 2400 ounces
To convert 5 pounds into ounces, you multiply the number of pounds by the number of ounces in a pound. Since 1 pound equals 16 ounces, you calculate 5 pounds × 16 ounces/pound = 80 ounces. Therefore, 5 pounds is equal to 80 ounces.