answersLogoWhite

0

1 pound is 16 ounces, therefore, 5 pounds is 80 ounces

User Avatar

Pete Williamson

Lvl 10
2y ago

What else can I help you with?

Related Questions

A bag of potatoes weighing 12ounces costs 2.07 what is the cost of 1 pound of potatoes?

60000 ounces


A bag of potatoes weighing 5 pound 12 ounces costs 2.21 What is the cost of 1 pound of potatoes?

there are 16 ounces in one pound there are 92 ounces total cost per 1 ounce - 2.21/92 = 0.024 cost per 1 pound - 0.024*16 = 0.384 or 39 cents per pound


How many four ounces in a three pound bag?

Well, there are 16 ounces in 1 pound, so there would be 4, 4 ounces in 1 pound bag and 4 x 3 = 12, so there would be 12, 4 ounces in a 3 pound bag, or 48 ounces total!


A bag of potatoes wieghing 5 pounds 12 ounces for the cost of 2.07 what is the cost of a 1 pound bag of potatoes?

5# 12oz =72 oz. $2.07/72oz = $.02875 per ounce. rounded to $.03 per ounce. $.03 per ounce times 16 ounces in a pound = $.48 per pound


How many 16 ounce servings are there in a 50 pound bag of peanuts?

Since 16 ounces is a pound, there are 50 servings of 16 ounces in a 50 pound bag of peanuts.


How many ounces are in a five pound bag?

5 lb is 80 ounces


What is total weight of a bag of potatoes that weighs 5 pounds and a box of rice that weighs 32 ounces?

The bag of potatoes weighs 5 pounds, which is equivalent to 80 ounces. The total weight of the bag of potatoes and the box of rice is 80 ounces (potatoes) + 32 ounces (rice) = 112 ounces.


A bag of potatoes weighing 5 pounds and 12 ounces costs 2.07 dollars what is the cost of 1 pound?

41 cents


How many potatoes in pound?

Three medium potatoes equal about 1 pound. One pound of potatoes will yield 3 cups peeled and sliced; 2 1/4 cups peeled and diced; 2 cups mashed; or 2 cups of french fries. (Answer found on North Carolina Potato Association website)


If one bag of potatoes weigh 5pounds and 12 oncescost 2.07what is the cost of one pound?

To find the cost of one pound of potatoes, we first convert the weight of the bag from pounds and ounces to just pounds. In this case, 5 pounds and 12 ounces is equal to 5.75 pounds. To find the cost per pound, we divide the total cost of $2.07 by 5.75 pounds, which gives us approximately $0.36 per pound.


A bag of pecans weight 48 ounces. how many pounds is that?

There are 16 ounces in a pound. Thus, 48 ounces is equal to 3 pounds.


How much are potatoes in California?

Where I am it is about 2.50 for a 5 pound bag.