1 pound is 16 ounces, therefore, 5 pounds is 80 ounces
60000 ounces
there are 16 ounces in one pound there are 92 ounces total cost per 1 ounce - 2.21/92 = 0.024 cost per 1 pound - 0.024*16 = 0.384 or 39 cents per pound
Well, there are 16 ounces in 1 pound, so there would be 4, 4 ounces in 1 pound bag and 4 x 3 = 12, so there would be 12, 4 ounces in a 3 pound bag, or 48 ounces total!
5# 12oz =72 oz. $2.07/72oz = $.02875 per ounce. rounded to $.03 per ounce. $.03 per ounce times 16 ounces in a pound = $.48 per pound
Since 16 ounces is a pound, there are 50 servings of 16 ounces in a 50 pound bag of peanuts.
5 lb is 80 ounces
The bag of potatoes weighs 5 pounds, which is equivalent to 80 ounces. The total weight of the bag of potatoes and the box of rice is 80 ounces (potatoes) + 32 ounces (rice) = 112 ounces.
41 cents
Three medium potatoes equal about 1 pound. One pound of potatoes will yield 3 cups peeled and sliced; 2 1/4 cups peeled and diced; 2 cups mashed; or 2 cups of french fries. (Answer found on North Carolina Potato Association website)
To find the cost of one pound of potatoes, we first convert the weight of the bag from pounds and ounces to just pounds. In this case, 5 pounds and 12 ounces is equal to 5.75 pounds. To find the cost per pound, we divide the total cost of $2.07 by 5.75 pounds, which gives us approximately $0.36 per pound.
There are 16 ounces in a pound. Thus, 48 ounces is equal to 3 pounds.
Where I am it is about 2.50 for a 5 pound bag.