1 pound is 16 ounces, therefore, 5 pounds is 80 ounces
60000 ounces
A 1-pound bag of M&M's contains 16 ounces, as there are 16 ounces in a pound.
there are 16 ounces in one pound there are 92 ounces total cost per 1 ounce - 2.21/92 = 0.024 cost per 1 pound - 0.024*16 = 0.384 or 39 cents per pound
5# 12oz =72 oz. $2.07/72oz = $.02875 per ounce. rounded to $.03 per ounce. $.03 per ounce times 16 ounces in a pound = $.48 per pound
Well, there are 16 ounces in 1 pound, so there would be 4, 4 ounces in 1 pound bag and 4 x 3 = 12, so there would be 12, 4 ounces in a 3 pound bag, or 48 ounces total!
Since 16 ounces is a pound, there are 50 servings of 16 ounces in a 50 pound bag of peanuts.
5 lb is 80 ounces
The bag of potatoes weighs 5 pounds, which is equivalent to 80 ounces. The total weight of the bag of potatoes and the box of rice is 80 ounces (potatoes) + 32 ounces (rice) = 112 ounces.
41 cents
Three medium potatoes equal about 1 pound. One pound of potatoes will yield 3 cups peeled and sliced; 2 1/4 cups peeled and diced; 2 cups mashed; or 2 cups of french fries. (Answer found on North Carolina Potato Association website)
The number of potatoes in a 5-pound bag at Stop and Shop can vary depending on the size of the potatoes. On average, a 5-pound bag typically contains about 8 to 10 medium-sized potatoes. However, for precise information, it's best to check the packaging or ask a store associate.
To find the cost of one pound of potatoes, we first convert the weight of the bag from pounds and ounces to just pounds. In this case, 5 pounds and 12 ounces is equal to 5.75 pounds. To find the cost per pound, we divide the total cost of $2.07 by 5.75 pounds, which gives us approximately $0.36 per pound.