answersLogoWhite

0

A pound of beef cost about $1.39

Ketchup: $.99 for a 14oz bottle

Sliced cheese: $1.47 for 12 slices

Buns were somewhere between 55 cents and a dollar. Lets just say they were a dollar for an 8 pack.

1.39/4 = .35 (1/4 lbs patties).

1 oz of ketchup would be $.07 (1/14=.07). 1/2 an oz would cost $.04.

1.47/12 = $.12

1/8 = $.13

1 burger made at home with a 1/4 lbs patty, one slice of cheese, 1 oz of ketchup and 1 bun would cost $.67 in 1980. My estimate is on the high end.

User Avatar

Wiki User

13y ago

What else can I help you with?