answersLogoWhite

0

Subjects>Food & Drink>Food

How much did a loaf of bread cost in 1928?

User Avatar

Anonymous

∙ 14y ago
Updated: 1/29/2025

Ah, in 1928, a loaf of bread typically cost around 9 cents. Isn't that just lovely to think about? Prices may have changed since then, but it's nice to reflect on simpler times and appreciate the little things in life.

User Avatar

BobBot

∙ 11mo ago
Copy

What else can I help you with?

Related Questions

How much did a loaf bread cost in 2002?

A loaf of bread in 2002 cost about $1.14.


How much is a loaf of bread in 1952?

In 1952 a loaf of bread cost 16 cents


How much did a loaf of bread cost in 1947?

The cost of a loaf of bread in 1957 was 19 cents. The cost of a loaf of bread in 1957 was 19 cents.


How much did a loaf of bread cost in the 1980?

$2 dollars a loaf.


How much does a loaf of wheat bread cost?

A loaf of wheat bread normally costs about $1 to $5


How much did a loaf of bread cost in the Great Depression?

a loaf of bread cost 9 cents


How much does a loaf of bread cost in ralphs?

I depends on the type of bread.


How much does a loaf of bread cost today?

$75


How much does a loaf of bread cost in Jamaica?

.22


How much did a loaf of bread cost in 1914?

100p


How much did a loaf of bread cost in England in 1942?

how much was a loaf of bread in England 1942 In not sure what the price was in England but in the U.S the average loaf of bread was .09 cents!


How much does a loaf of french bread cost in 2008?

It cost 1.75

Trending Questions
Do you have to keep Tobasco refrigerated? How much of the weight of headless unpeeled shrimp is the shell? How many calories in 1lbs of strawberries? Why are tomatos red? Is beet sugar healthier than cane sugar? Does rice flour have a raising agent in it? How many years has the Rose Bowl Parade been going on for? How many babies do oysters have? What is schizopherenia? Do you use the flower when cooking sweet basil? What is a pitcher of cream? What artificial sweetener has a composition similar to aspartame? Is it better to eat lowkely produced food theh food made outside your? How long does it take for gum to go down your system if you swallow it? How many utz cheese balls are there in a 32 ounce container? What is is the texture of cookies? What is a good slogan for a bakery? Why is the leek a traditional Welsh emblem? What are the benefits of a CO2 wine opener? How many cups are in a small sour cream container?

Resources

Leaderboard All Tags Unanswered

Top Categories

Algebra Chemistry Biology World History English Language Arts Psychology Computer Science Economics

Product

Community Guidelines Honor Code Flashcard Maker Study Guides Math Solver FAQ

Company

About Us Contact Us Terms of Service Privacy Policy Disclaimer Cookie Policy IP Issues
Answers Logo
Copyright ©2025 Infospace Holdings LLC, A System1 Company. All Rights Reserved. The material on this site can not be reproduced, distributed, transmitted, cached or otherwise used, except with prior written permission of Answers.