answersLogoWhite

0

What else can I help you with?

Related Questions

How much did a loaf of bread sell for back in 1920?

The price back then was more minutes of work than it is now.


Is it legal for a convenience store to sell a grocery stores house brand product?

This was Kroger brand bread that was marked up from .98 a loaf to 2.99 a loaf and was also 2 days past the sell-by date.


How much did a loaf of bread sell for back in 1910?

Commodity costs in 1910 Gallon of gas $ .07 Loaf of Bread $ .03 Quart of Milk $ .03 The average starting salary for a college graduate in 1910 was $750 per year, or $14.42 per week. What could be bought for $20 today is about the same as you could buy with $1.00 back in 1910. Source: U.S. Commerce Department statistics


Why is organic whole-wheat bread smaller than non-organic whole-wheat bread?

I suggest it is because producers are very clever about pricing strategies to avoid scaring people. If they tried to sell you a loaf of organic bread for three dollars more than a similar sized non-organic loaf, you would certainly think long and hard before buying it. However, if the organic loaf is a little smaller but only a dollar more expensive, it won't trigger the same reaction.


How much bread did Orowheat sell in 2001?

Orowheat sold 133 million loaves of bread in 2001


Why is a loaf of bread considered a final good?

final goods are goods that are ultimately consumed rather than used in the production of another good. For example, a car sold to a consumer is a final good.after you buy the bread you don't sell it again do you? no you eat it.


How much bread did Nature's Own sell in 2001?

Nature's Own sold 149 million loaves of bread in 2001


How much bread did Pepperidge Farms sell in 2001?

Pepperidge Farms sold 124 million loaves of bread in 2001


What is the cost of loaf of bread in California?

In San Diego, you can expect to pay around $2.50 for a loaf of bread and nearly $4.00 for a gallon milk Markets[Edit] Avg. Milk (regular), (1 liter)0.97 $0.79 1.19 Loaf of Fresh White Bread (500g)2.42 $2.20 2.50 Rice (white), (1kg)4.22 $2.43 6.61 Eggs (12)2.54 $ http://www.numbeo.com/cost-of-living/city_result.jsp?country=United+States&city=San+Diego%2C+CA


How much would a loaf of brad cost?

To find the answer, we must first quantify the value of Brad.So how much is a human life worth? According to research by Stanford economists, a year of human life is worth about $129,000. Wolfram Alpha tells us that the average age of a person named Brad is 35 years, and that the average life expectancy for a human male (worldwide) is about 69 years. Assuming that procuring a loaf of Brad involves cutting down a Brad in his prime, we would be depriving him of 34 years of life - a value of $4,386,000.Next we must decide if a "loaf" is a unit of volume, or a unit of weight. In the UK, government regulation defines a loaf by weight: 400 grams is a "small" loaf, and 800 grams is a "large" loaf. So let's go with weight, and let's split the difference and assume that we want a medium sized loaf of Brad... that's 600 grams, or about 1.3 pounds.Since the average weight of a human male is 166 pounds (according to Wolfram Alpha), we can assume that Brad should sell for about $26,421 per pound - which, using our previous loaf weight of 1.3 pounds, sets the price for a loaf of Brad in 2010 at $34,348.Read more: How_much_was_a_loaf_of_Brad_in_1975


What does a boulangerie sell?

"une boulangerie" sell on-site prepared and baked bread. Outlets selling bread, which don't have "boulangerie" in their name, sell bread produced elsewhere or baked on site out of frozen preparations.


What are the laws to sell bread you made in your home in MD?

It must be made in an over no larger than 2.4 cubic feet. The baker must pay the federal bread excise tax for each loaf prior to sale, or consumption. All ingredients must be stored in a permanent refrigeration unit running on 220V current. Any knives used to cut the bread may not be sharpened in the same room that the bread being prepared.