answersLogoWhite

0

Subjects>Food & Drink>Food

How much did lard cost in the 1930s?

User Avatar

Anonymous

∙ 13y ago
Updated: 7/24/2025

In the 1930s, the price of lard varied, but it typically ranged from about 10 to 20 cents per pound. Economic conditions, such as the Great Depression, influenced food prices, causing fluctuations. By the end of the decade, prices were generally lower as markets stabilized.

User Avatar

AnswerBot

∙ 2w ago
Copy

What else can I help you with?

Related Questions

How much did apples cost during 1930s?

how much does fruit cost in the 1930s?


How much did shampoo cost in the 1930s?

5


How much did a house cost in the 1930s?

In the 1930s the average cost for a new home in the United States was $7,145.


How much did a ribbon cost in the 1930s?

they would cost about 5 cents


How much did a bed and mattress cost in the 1930s?

250.00


How much did puzzle cost in 1930s?

3 cents


How much did ribbons cost in the 1930s?

10 dolla


How much did 5lbs of sugar cost in the 1930s?

$7,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000


How much did a train ticket cost in 1930s?

30 dollars


How much would a bathrobe cost in the 1930s?

About 6 dollars


How much did a roll of film cost in the 1930s?

5 cents


How much do eggs cost in the 1930s?

A dozen was .18 cents.

Trending Questions
What fruits and vegetables are safe for dogs? How many pounds in a bushel of yellow mustard? Is there protein in pineapples? Is custard apple poisonous? Where can you find all the lyrics to the gummy bear song? Effects of heat in nutrients? How do you loosen thick icing? Most popular candy to pass out at halloween? Why is it that Oreo is putting less cream in there cookies than they use to? When we send butter and cheese overseas? What is the difference between buttermilk and sour cream in cakes? Are kiwis nice? What should you ask a conscious victim of poisoning? What is the natural sugar found in milk? Does Pillsbury use any ha ram enzyme? What foods do Jews eat on Yom Kippur? Why does the butter taste better in the restaurant than what you buy at the store? How many ounces in a cup of pretzel sticks? How long can canned corn last? What recipe uses pieces of watermelon?

Resources

Leaderboard All Tags Unanswered

Top Categories

Algebra Chemistry Biology World History English Language Arts Psychology Computer Science Economics

Product

Community Guidelines Honor Code Flashcard Maker Study Guides Math Solver FAQ

Company

About Us Contact Us Terms of Service Privacy Policy Disclaimer Cookie Policy IP Issues
Answers Logo
Copyright ©2025 Answers.com. All Rights Reserved. The material on this site can not be reproduced, distributed, transmitted, cached or otherwise used, except with prior written permission of Answers.