there are
2.2 kilos to 1 pound
16 oz to 1 pound
1 cup = 8 ozs
31.5 grams =1 oz
1 cup= 250 grams
^this assumes the density of carrots is the same of water, which it is not. This is not a good measurement.
how much is 2.5 kg of bacon at $6.40 per kilogram
$653.45
1.29 per pound equals 2.84 per kg.
3 kg of sugar at $1.50 per kg would cost $4.50 in total.
$1575 AUD per kg
The cost is: 6.7 times 5 = 33.5
It depends on how much the carrots weigh.
0.107 US Dollars
The total cost of the 20 kg of apples at Rs 15 per kg is 20 kg * Rs 15/kg = Rs 300. The total cost of the 10 kg of apples at Rs 20 per kg is 10 kg * Rs 20/kg = Rs 200. The total weight of apples is 20 kg + 10 kg = 30 kg and the total cost is Rs 300 + Rs 200 = Rs 500. Therefore, the average cost per kg is Rs 500 / 30 kg = Rs 16.67 per kg.
approx 2.5kUSD
The question is incomplete. but one can interpret it as cost of apples be $3.98 per kg. therefore for half kg it will cost $1.99.
2.20462262 (1,2 kg in pounds)* 0.79 (/ pound)= 1.74165187