answersLogoWhite

0

Well it depends on where you go shopping. Each store has different prices. but the ingredients you would need to make a doughnut are

  • Milk
  • Sugar(LOTS!!!)
  • Frying Oil
  • Flour(bleached)
  • Baking(soda & powder)
  • Eggs

Based on what I pay for a doughnut, less than ONE US dollar.

User Avatar

Wiki User

14y ago

What else can I help you with?

Related Questions

If you bought 40 donuts at Dunkin' Donuts how much would it cost?

Depends how much the donuts at dunkin donuts are...How much are they?


How much does a dozen box of donuts cost?

my mom


How much does it cost for a dozen donuts at winchell's?

$8.49


How much does a munchkin cost from Dunkin Donuts?

Al ot


A baker sells a dozen donuts for 3.99 The cost to make three donuts is 0.45 How much is the total profit on 5 dozen donuts?

Cost for making a dozen donuts is 1.8 dollars. Therefore the cost for making 5 dozens is 9 dollars. This implies that the profit one gets after selling five dozen donuts is 10.95 dollars.


How much does a cookie cost in dunkin' donuts?

About $2 or $3


How much is a dozen of donutes?

The price of a dozen donuts can vary widely depending on the brand, location, and type of donuts. On average, a dozen standard donuts from a shop might cost between $10 and $20. Specialty or gourmet donuts could be more expensive, sometimes exceeding $30 for a dozen. Always check local bakeries or donut shops for specific pricing.


What is the annual salary of the Dunkin Donuts franchise owners?

On average how much does a dunkin Donuts franchise owner make for a salary per store?


How much does mall space cost in south Africa?

approximately 2 donuts and a snickers


How much did a dozen donuts cost in 2000?

In Toronto where I was living it was 6.60 Cad dollars


How much is a 50 count box of munchkins from Dunkin Donuts?

They cost $5.00 for 25.0-0 OM NOM NOM NOM NOM OM NOM NOM NOM


How much does it cost to make a dozen donuts?

Well if you were to make donuts it would most likely after adding the cost of milk,eggs,flour,sugar,ext. it would cost about 8 to 10 dollars. personly I think you would be better off just buying a dozen at dunkin donuts of krispy cream. PS: French donuts are te best! Look up the recipe