answersLogoWhite

0

[1960] 18 oz, 27 cents

A newspaper in New Jersey compared the price of a 12-ounce box of Kellogg's Corn Flakes through the years. In 1955, you could pick up a box for 19 cents. In 1973, that same box of corn flakes would have cost you a quarter. Jump forward to 1984 when the price was 89 cents. Today, that same 12-ounce box of corn flakes will set you back $2.99.

User Avatar

Wiki User

15y ago

What else can I help you with?