The cost of 12 gallons of milk can vary depending on location and brand, but on average, a gallon of milk in the U.S. ranges from $3 to $4. Therefore, 12 gallons would typically cost between $36 and $48. Prices may fluctuate based on store promotions, regional differences, and organic versus conventional options.
12 gallons
This depends on location. Two gallons of milk will cost differently in one part of the country and the other. For instance, two gal. of milk may cost $20, whereas, in another part of the country, that same two gal. may cost only $12.
37.20 = 12 gallons 3.10 = 1 gallon 0.775 = 1 quart
12 U. S. gallons = 10 English gallons.
Well, hello there! Angela has 3 gallons of milk, and there are 4 quarts in a gallon. So, Angela has a total of 12 quarts of milk. Isn't that just lovely? Keep on painting those happy little quarts of milk, my friend.
To calculate the cost of driving 1,100 miles at 12 miles per gallon (mpg), first determine how many gallons of gas you'll need: 1,100 miles ÷ 12 mpg = approximately 91.67 gallons. Then, multiply the number of gallons by the cost per gallon: 91.67 gallons × $3.65 = approximately $334.58. Therefore, it will cost about $334.58 to drive 1,100 miles.
1114 / 12 = 92.8 gallons.92.8 x 3.54 = $328.51
14 quarts of milk (3x4 +2) 14 US quarts is equal to 13.248 litres of milk A lot of pancakes if you add some flour and eggs and cook.......
Find out the distance in miles from a map, then divide by 12, the answer is in gallons.
96 pints equals 12 gallons
Only if they bring 12 gallons of rotten milk with
1,200 miles at 12 miles per gallon = 100 gallons.100 gallons at $3.50 per gallon = $350 .