answersLogoWhite

0

Depends what you mean by 'spaghetti'.

For a 14 ounce can of prepared spaghetti (Chef Boy-R-Dee type) you can expect to pay between $.80 to $1.00 on sale. For a 40 ounce can of the same stuff, around $2.50 on sale. There aren't any 24 ounce cans of prepared pasta.

For a 26 ounce can of Spaghetti sauce, between $.70 and $1.00 on sale.

For a 32 ounce package of dry spaghetti noodles, $2.00 on sale.

Regular prices and special recipes (organic, whole wheat, etc) can add anywhere from 10% to 200% to those costs.

User Avatar

Katelyn Kuhn

Lvl 10
3y ago

What else can I help you with?