There is no set price on strawberries, and the price will vary by location. Also, nobody measures strawberries in quarts.
$2.00
15-17 kr.
There are about 31.5 calories in 3.5 oz of strawberries.
-8
Beer, soda or water?
16 oz.
There are 16 ounces in a pound, therefor you must divide 75 by 16. 75cents/16oz = 4.6875 cents/oz
5-6 oz, frozen, whole
One cup equals about 8 fl oz...how many ounces of strawberries you can put in that cup all depends on how you cut the strawberries up. there are about 1-1/4 cup of strawberries in a 10 oz bag.
Pints are a measure of liquid volume. Pounds is a measure of weight/mass. They don't convert directly because of density. Strawberry volume doesn't match weight.
16 fl oz is 473.176mL
12 oz. The 1.5 pints that are most likely in supermarkets are 16 oz.