answersLogoWhite

0

An ounce of cream cheese equals 2 tablespoons

User Avatar

Wiki User

15y ago

What else can I help you with?

Related Questions

What is the cost per pound for a 4 ounce package of cheese that sales for 79cent?

$3.16


What would be the cost to ship a twelve ounce package at one dollar per ounce?

$12.00


Average cost for a block cream cheese?

$1.79


What is the cost of cream cheese?

Please clarify: do you mean the cost to ones wallet or the cost to humanity?


How many us stamps do you put on 5 ounce package?

For a 5-ounce package, you would need to use enough stamps to cover the postage cost. In the US, the current rate for each additional ounce in a package is $0.20. Therefore, you would need to calculate the postage cost based on the total weight of the package (5 ounces) and then affix the appropriate number of stamps to cover that cost.


What is the cost per ounce of three and one third ounces of cheese that sells for 90 cents?

27 cents an ounce


How much does it cost to mail a 2 ounce package?

The cost to mail a 2 ounce package varies based on the shipping service chosen, such as USPS, FedEx, or UPS. Generally, the cost for standard USPS First-Class Mail for a 2 ounce package starts at around $3.80. It's best to check with the specific shipping provider for accurate pricing.


How do you mail a 6 ounce package from North Carolina into Croatia and how do I find the cost?

United States Postal Service


How much does ice cream cost at baskin robbins?

The ice cream is 39 cents an ounce. This includes ice cream and any toppings you like. A waffle cone costs fifty cents.


A package of 20 slices of komak American cheese costs 1.80 a package of 24 slices of modak American cheese costs 2.64 which cheese is the better value and by how much?

To determine the better value, we calculate the price per slice for each cheese. For the komak American cheese, the cost per slice is $1.80 / 20 = $0.09. For the modak American cheese, the cost per slice is $2.64 / 24 = $0.11. Therefore, komak American cheese is the better value, saving you $0.02 per slice.


How much do bagels cost in Canada?

$1.05 at Tim Hortons.....the apparant standard of Canada. With cream cheese....about $1.85.


Which is a better buy 1lb of walnuts for 3.49 or 10oz of walnuts for 2.49?

If you buy 2 of the 8-ounce packages, that will be 1 lb, and it will cost 2 x $5.18 = $10.36. Compare this to buy 1 of the pound packages which will cost $10.72. Looks like buying the 8-ounce package is a better buy. Looking at it another way, the 8-ounce costs 45.18/8oz = 0.648/ounce and the 1pound costs 410.72/16oz = 0.67/ounce, so again, it is cheaper per ounce to buy the 8-ounce package.