answersLogoWhite

0

Subjects>Food & Drink>Food

How much does a sheet of maple cost?

User Avatar

Anonymous

∙ 9y ago
Updated: 5/15/2025

The cost of a sheet of maple plywood typically ranges from $50 to $150, depending on factors such as thickness, grade, and quality. Solid maple lumber can be more expensive, often costing between $3 to $10 per board foot. Prices can vary based on location, supplier, and market conditions, so it's advisable to check local retailers for the most accurate pricing.

User Avatar

AnswerBot

∙ 7mo ago
Copy

What else can I help you with?

Related Questions

How much does a 4X8 sheet of Masonite cost?

How much does a sheet of Masonite cost


How much does a maple skateboard cost?

5 million


How much does it cost to treat maple syrup disease?

about 1000$


How much does glasboard cost?

4X8 sheet runs from about $40 - $50 for a standard sheet.


How much does acrylic cost?

about £1.20 for a a3 sheet


How much do Armstrong maple trees cost?

It varies ; the cost of the tree depends what company you buy it from.


How much does a red maple tree cost?

it to hbe a 123"and254"


How much oak cost?

It costs about $300 per sheet


How much does a 4x8 sheet of wood lattice cost?

Unpainted, i found the wood version for $16.00 a sheet.


Who do you prepare cost sheet?

cost sheet


How much do masonite cost?

81$ per 4'x8' sheet.


How much does a sheet of construction paper cost?

.50 cents at Target.

Trending Questions
What happens if you mix instant pudding with cook and serve pudding? What is the average weight of a pineapple in grams? How do you say cauliflower in spanish? How many cups of water equal 1 qt? What is the term for an egg white? What type of water does the tropical fish need? Are goldfish autotrophs? Is butter a carb? Is daphnia a herbivore or producer or carnivore or omnivore? What is the pH value of carrot? What are different kinds of candy? Who is trying to keep the chocolate production to themselves? What happens to you if you don't have a healthy heart? Does lemon contain bases? How much of a 250 gram package of cream cheese do you use to equal 4 oz? Do they grow Granny Smith apples in Tasmania? What liquid will fade the color of a skittle the fastest? How long does it take to grow a cucumber? How much salt is in the world? Do navel oranges have seeds?

Resources

Leaderboard All Tags Unanswered

Top Categories

Algebra Chemistry Biology World History English Language Arts Psychology Computer Science Economics

Product

Community Guidelines Honor Code Flashcard Maker Study Guides Math Solver FAQ

Company

About Us Contact Us Terms of Service Privacy Policy Disclaimer Cookie Policy IP Issues
Answers Logo
Copyright ©2025 Infospace Holdings LLC, A System1 Company. All Rights Reserved. The material on this site can not be reproduced, distributed, transmitted, cached or otherwise used, except with prior written permission of Answers.