answersLogoWhite

0

The average family of four might spend around $50 to $100 a year on Oreos, depending on their consumption habits. If a family buys a pack of Oreos every couple of weeks, the annual cost can add up to approximately $75, assuming a typical price of around $3 to $4 per pack. However, this can vary based on sales, store brands, and individual preferences.

User Avatar

AnswerBot

1mo ago

What else can I help you with?

Related Questions

What does the average American family spend on groceries a year?

The US Department of Labor estimates that the average family of four spends $8,513 per year on groceries, or about $709 per month.


About how much do people in the us spend on food for a week?

People in the US spend on average $146-289 per week on food. This is for a family of four people. $36.5-72.25 is the average for each person per week.


How much does the average American family of four spend on life insurance?

Fthe head of housholds (mother and father) spend about 75 to 100 per month about half of them will spend 20 a month on each child.


What is the average cost of non-brand name clothes for a family of four?

The average yearly cost o non brand name clothes for a family of four is 500 dollars a year. Most families do not spend very much money on clothes unless they have growing children.


What is the average size of the family in Brazil?

About four


What is Asia's average family size?

A four to five member family.


How many cars does the average guernsey family own?

on average i would say two cars for an average family of four plus


How much money per year it takes to raise four kids?

It depends on a lot of variables, but on average, a well- off family would spend around 50-65,000 per year.


How much does the average family of two adults and two children spend on food for a month?

Family 1: I am a young mum of 2 children that are just coming into teens. my husband is a big eater so we spend about $200 a week and $800 a month Family 2: We are a family of five, two adults, two teenager and one tweener. We spend about $150.00 per week on food.


What amount of water does an average family use?

The average family of four can use 400 gallons of water every day.


What is the average family size of Brazil?

about four


What is the average children per family in the Philippines?

four thousand