100000000000000000
Popcorn popped from a popcorn machine is much better than popcorn popped in a microwave.
1 1/8 cups of unpopped popcorn
It depends how big the seeds are, since a gallon is a measure of volume which cannot be easily converted into a weight without knowing what the exact substance is. For example, a gallon of popped popcorn will weigh much less than a gallon of unpopped kernals (since you can fit more kernals in a gallon than you can popped popcorn). Seeds do vary in weight quite a lot.
1-oz. net weight (approximately 2-1/2 cups of popped popcorn).
678,378,435,276,867,384,256,287,345,286,743,657,823,657,853,265,476,271,345,672,389 cernals when he had a huge popcorn party when over 30,000 people came!!
with or without milk?
of course 400 grams!!!
100 ounces you dumb s hit
Popcorn is popped by.... Well, first you put corn in a popcorn machine, or, if you don't have one, put it into a pan (with a lid), put it on a stove and start the stove. In a while you'll hear some popping sounds, and, if you want, you can lift the lid and watch the popcorn pop. Then, after a few minutes take the popcorn off the stove and you'll see popcorn. The popcorn is popped because there isn't much air in the pan, right? (That's why you need a lid) and the corn swells up and then...it bursts and is made into...popcorn! Put the popcorn into a bowl, and enjoy! It's OK if there are a few kernels still in the bowl. Don't worry. But still. You can't pop the kernels that are left. They won't pop.
Oh, dude, here's the deal - there are about 154 ounces of popped popcorn in a gallon. I mean, who even measures popcorn in gallons, right? But hey, if you ever find yourself needing to know that, now you do. Just don't blame me if you end up with way too much popcorn for movie night.
Unpopped popcorn from the supermarket will cost about $3.00 per package of 4 to 6. However, in theaters, popped corn will cost anywhere from $4.00 to $10.00.
Now theres a question - how big are the popcorn kernels? OR what is the price of one gram of popcorn kernels and of course, to both queries, cooked or not cooked - wrong answer or wrong question?