answersLogoWhite

0

Subjects>Food & Drink>Food

How much milk cost in 1968?

User Avatar

Anonymous

∙ 13y ago
Updated: 10/6/2023

In 1969 in the United States, the average cost of a gallon of milk was $1.10. The average cost for a new house was $27,900.00.

User Avatar

Wiki User

∙ 11y ago
Copy

What else can I help you with?

Related Questions

How much did a pint of milk cost in 1968?

The price of a pint of milk in 1968 was about $1. It could be delivered to your house, and usually came in a glass bottle.Ê


How much did a gallon of milk cost in 2006?

How much did milk cost in 2007? no answer it!


How much does milk cost in euros?

It varies between what milk it is and how much there is in it!


How much is a gallon of milk in Pennsylvania?

How much deos milk cost in pennsylvania


How much did a gallon of Milk cost in January 1978?

A gallon of milk cost $1.01 in 1958


am at the store how much it cost$?

how much is a gallon of milk


What was the price of a dozen of eggs in 1968?

In 1968, the median household income was $7,743.00. The cost of a dozen eggs was $0.53 and a gallon of milk was $1.07.


How much did milk cost in 1933?

$2.86


How much does 1l of milk cost?

$1.88


How much does it cost for a bag of milk?

cdv


How much did milk cost in 1982?

your mom.com


How much does the milk cost in 2010?

$2.79

Trending Questions
What does oil do to the pancakes? How do they coat maltesers in chocolate? Where is Mexico in the list of egg consuming countries? How do you reconstitute soup? Why should the use of pesticides be minimize? What is really inside a beef burger? How many liters of palm oil are there in a metric ton of palm oil? What is pie pie pieto? Will soaking cube steak in milk tenderize it? What do school of fish eat? What country does brambley apples come from? How many teaspoons of demi-glaze you need to make 1 cup of stock? What food group are gummi bears? Is soybean oil a protein? Does Ohio grow wheat? What is the rising action for house on mango street? Where can i buy boars head deli meats in ft worth area? How long has somebody chewed gum? How much is a pack of Washington Redskins chewing gum worth? How much bread can be made from a bushel of wheat?

Resources

Leaderboard All Tags Unanswered

Top Categories

Algebra Chemistry Biology World History English Language Arts Psychology Computer Science Economics

Product

Community Guidelines Honor Code Flashcard Maker Study Guides Math Solver FAQ

Company

About Us Contact Us Terms of Service Privacy Policy Disclaimer Cookie Policy IP Issues
Answers Logo
Copyright ©2025 Answers.com. All Rights Reserved. The material on this site can not be reproduced, distributed, transmitted, cached or otherwise used, except with prior written permission of Answers.