Gerber baby food comes in a variety of sized packs. One plastic two pack of food is about $1.29. An eight pack is about $8.00. Prices vary depending on retailer.
One of the most famous baby commercials that pretty much anyone that has ever watched prolonged periods of TV has seen is The Gerber Baby commercial. The Gerber Baby brand today is mostly a brand of health care that you can purchase and will change as your child develops.
About 50 pounds
This depends on the baby, and the food. A baby is different in terms of how much it can it, and how frequently you feed them. It also depends where you get it. If you feed the baby 2 times a day, it could cost roughly 120 dollars. 150 at the max.
An 8 month baby should be eating quite alot. It depends on the baby though. They should be eating baby cereal and oatmeal, and the very famous Gerber Puree Baby Food frequently throughout the day. Baby's by now should have roughly 5-6 teeth and should stick to smooth warm food.
$1283.92 I don't know why it's that expensive... >.<
I was young at the time but my sister was born in 1991. I really liked the bananas in a can (i was 6). They were $0.79 each for the gerber brand. Dont remember what the store brand was or cost at the time because it didnt taste the same.
well it depends on how much you feed you baby
Gerber doesn't make many baby blankets. They mainly make thin receiving blankets. My favorite baby blankets are made by Carters. They make high quality affordable blankets.
The price of a Gerber baby doll with a christening dress and matching pillow can vary depending on the retailer and any ongoing promotions. Typically, you might expect to pay between $30 to $60 for such a set. It's best to check online retailers or local stores for the most accurate and current pricing.
Will baby be at risk due to food poisoning?
I spend like $5.34
I have a family of five me, my husband, a son was is 8, a son who is 5, and a daugther who is 8 months we spend- 400 a month on food for the four of us (I shop at dollar general and food lion for food) 140 a month on baby food and formula that's buying the targert brand formula too I buy gerber baby food I (shop at target for my baby needs) 130 on diapers, wipes, toilet paper, paper towels, cleaning supples, hygenic supplies etc. (i shop at target and dollar general for my house old needs) That's a total of 670 a month its expensive I hope this helps