answersLogoWhite

0

Subjects>Food & Drink>Food

How much was a loaf of bread in 1968?

User Avatar

Anonymous

∙ 8y ago
Updated: 10/6/2023

Depending on the part of the United States you lived in, white bread cost approximately 25 cents a loaf.

User Avatar

Wiki User

∙ 13y ago
Copy

What else can I help you with?

Related Questions

How much did a loaf bread cost in 2002?

A loaf of bread in 2002 cost about $1.14.


How much is a loaf of bread in 1952?

In 1952 a loaf of bread cost 16 cents


How much did a loaf of bread cost in England in 1942?

how much was a loaf of bread in England 1942 In not sure what the price was in England but in the U.S the average loaf of bread was .09 cents!


How much is loaf?

Loaf is another word for a loaf of bread!


How much does a loaf of wheat bread cost?

A loaf of wheat bread normally costs about $1 to $5


How much did a loaf of bread cost in the 1980?

$2 dollars a loaf.


How much was bread in 1921?

12 cents This is for a loaf of bread


How much did a loaf of bread cost in 1947?

The cost of a loaf of bread in 1957 was 19 cents. The cost of a loaf of bread in 1957 was 19 cents.


How much was a loaf of bread in 1996?

A normal brown loaf was 20p A normal White loaf was 25p


How much does a loaf of bread cost in ralphs?

I depends on the type of bread.


How much is a loaf of bread in Pakistan?

Not a lot :)


How much was a loaf of Internet in 1998?

Is it to do with bread

Trending Questions
Why put sugar in scones? Can you drink wine after hysterectomy? What is the sugariest fruit? Where can bubble gum be purchased? What do blue knight lobsters eat? Who were John Oates parents? What is the antonym for sandwich? Does it harm cognac to be chilled? Does food only provide us with energy? Did french fries and Irish potato come from coastal region of Spain? Which will last longer vineger with baking sida and dishwashing liqued or a 2 liter coke with a whole thing of mentos? Is sodium chloride is a diatomic? Which food would be the better (healthier) choice? What part on a starfish body helps them catch and hold their food? How much does a chocolate sculpture cost? Mushrooms are an example of what? Two ways piece of whole-wheat bread and a lump of sugar? Is apple butter real butter? What is the process of preventing fertilization of eggs? Can you teach a hamster to climb a rope?

Resources

Leaderboard All Tags Unanswered

Top Categories

Algebra Chemistry Biology World History English Language Arts Psychology Computer Science Economics

Product

Community Guidelines Honor Code Flashcard Maker Study Guides Math Solver FAQ

Company

About Us Contact Us Terms of Service Privacy Policy Disclaimer Cookie Policy IP Issues
Answers Logo
Copyright ©2026 Infospace Holdings LLC, A System1 Company. All Rights Reserved. The material on this site can not be reproduced, distributed, transmitted, cached or otherwise used, except with prior written permission of Answers.