It depends on the type of cheese you intend on buying as well as where you buy it from and circumstances. For example if a cheese manufacturer charged distributors more, the distributors would then charge customers more.
According to the can, 8 ounces of cheese.
Depends how much cheese you have.
a cheese burger in mcdonalds can be 1.95 or 2.00
about $100 (depending on what type of cheese)
Depends on the kind of cheese.
depending what cheese you want
Kraft Mac and Cheese does not actually contain cheese. It contains cheese culture, but not finished cheese. It is mostly wheat flour.
It's processed cheese, not real cheese in my opinion, but it's pretty much the same as those cheese slices from Kraft.
That is 5.291 ounces of cheese
It can be but cheese can be problematic as much cheese has rennet in it, which is not vegetarian. Always check the ingredients!
1.59
About a dollar per cheese burger