round about 540
500g of pasta is 6 cups, walnuts will have more quantity compared to pasta, etc.
230 gm is just over half a pound (lb), or just a little under half a regular sized pack (of 500g).
im guessing about 500g worth?
500g, your welcome!
3 to 5 pounds per person in the south with pasta could use less
The cost of 500 grams of pasta can vary depending on the type and brand. On average, it typically ranges from $1 to $3 in grocery stores. Specialty or organic pasta may be more expensive, while store brands might be cheaper. Always check local prices for the most accurate information.
I would probably use about 6 boxes of pasta, depending on the portion sizes everyone will consume. Better to much than not enough
Producing a 500g steak typically requires about 5,000 to 7,000 liters of water, depending on various factors such as the farming practices and the type of feed used for the cattle. This figure includes water used for drinking, feed production, and processing. The high water footprint is primarily due to the resources needed for raising livestock and growing feed crops.
Believe it or not 500g
you can but you shouldn't!
10 pounds should be more than enough.
Read the side of the box!