a waffle bowl sundae costs $3.50
Go to your local Dairy Queen, McDonalds, Sonics, etc. and compare their prices to figure out the average cost of a sundae.
Cuisinart waffle makers vary in price depending on the features of the waffle maker. Cuisinart waffle makers can range in price from $29.99 to $152.00.
$20.00
$1.50 or $2.00
A waffle stick maker works just like any other waffle maker, except you put a stick in at the bottom. These usually cost around $25, but cna go up depending on the brand and size.
$1.35
the cost to the pro bowl ball would cost between $500-$1000.00
Cuisinart makes good waffle makers but they are also on the higher end in cost. Black and Decker would be my second choice for both quality and price. There are some in the middle price range brands, but you usually do get what you pay for.
Dariy queen had a 1cent speacial
Waffles cost around $3.29
In 1958, the cost of a hot fudge sundae typically ranged from 25 to 50 cents, depending on the location and the establishment. Ice cream parlors and diners often offered these sundaes as part of their dessert menus, making them a popular treat during that era. Adjusted for inflation, this price would be significantly higher today.
two golden eggs and half a belgium waffle