answersLogoWhite

0

What else can I help you with?

Related Questions

Rolex has five pieces of chain each containing four links He wants to join the pieces to form a circle If it costs 10 cents to open a link and 10 cents to close a link find a way he can do this f?

Rolex can open one of the pieces of chain, then connect the ends of all five pieces to form a circle. He will incur a cost of 10 cents to open the initial link, and then another 10 cents to close the final link, totaling 20 cents.


Tejas Wali and Niamh share 100 pieces of candy in the ratio 5 9 11. Find how many pieces of candy Wali receives.?

Wali receives 4 times 9 = 36 pieces of candy


How many 5 cents pieces are there in 2.15?

To find out how many 5-cent pieces are in $2.15, first convert $2.15 to cents, which is 215 cents. Then, divide 215 by 5. This gives you 43, meaning there are 43 five-cent pieces in $2.15.


Where can you find an ice candy wrapper?

Amazon sells them. Rather expensive. Works out to about 10 cents each.


Two lemons cost 15 cents how many can be bought for 60 cents?

If two lemons cost 15 cents, then one lemon costs 7.5 cents. To find out how many lemons can be bought for 60 cents, divide 60 by 7.5, which equals 8. Therefore, you can buy 8 lemons for 60 cents.


Rolex has five pieces of chain each containing four links He wants to join the pieces to form a circle If it costs 10 cents to open a link and 10 cents to close a link find a way he can do this for?

To join the five pieces of chain into a circle, Rolex can open one link from any piece of chain, use it to connect to the next piece, and then close that link. This requires opening one link and closing one link, costing a total of 20 cents. By using this method, he efficiently connects all the pieces into a single circular chain with minimal cost.


If 2 lemons cost 15 cents how many canbe bought for 60 cents?

If 2 lemons cost 15 cents, then each lemon costs 7.5 cents. To find out how many lemons can be bought for 60 cents, you divide 60 by 7.5, which equals 8. Therefore, you can buy 8 lemons for 60 cents.


If candy canes cost 89 a dozen how much would it cost to buy 400 candy canes?

You divide 400 by 12 to find how many dozens are in 400, then multiply that by 89. : )


What was the average cost of eggs in 1935?

Well I couldn't find the average cost of eggs in 1935 but in 1932 they cost 18 cents.


What is the average cost for full coverage insurance for automobiles?

visit the candy shop to find out the answer go to the candy shop on january 12 2013


If 12 pencils cost 96 cents how much would 9 pencils cost?

Well, isn't that just a happy little math problem! If 12 pencils cost 96 cents, we can find out how much 1 pencil costs by dividing 96 by 12, which equals 8 cents per pencil. To find out how much 9 pencils would cost, we simply multiply 8 cents by 9, giving us a total of 72 cents. Happy calculating!


How do you spell 5.07 cents?

Cents are usually divided only to find a unit cost in manufacturing. The value would be written out "five and seven-hundredths cents." If this is US currency, the cents are the decimal part of the value. The spelling of $5.07 is "five dollars and seven cents."