22 cent.
I don't know for sure, but I think the average cost for a candy bar was around 5 cents.
15 cents a nickel for a candy bar on 1960 and 35cents for the movie, 10 cents for popcorn.
10 cents
The 4 candy bars for 1.25 would be better because .99 divided by 3 is .33 cents per bar while 1.25 divided by 4 is only .31 cents per bar
59 cents
five cents
it starts at 5 cents
75 cents
about 50 cents
Oh, dude, in 1974, a candy bar cost around 10 to 15 cents. But like, who really keeps track of candy bar prices from the '70s, am I right? I mean, it's not like I have a time machine to go back and buy a bunch of cheap candy bars.
The cost of a candy bar in 1987 would have varied depending on the brand, location, and size of the candy bar. On average, a standard candy bar in 1987 would have cost around $0.50 to $1.00. However, prices could have been higher in certain regions or for specialty or imported candy bars.
In the 1930s most brand name candy bars cost only five cents. That is equal to about 90 cents in 2014 dollars.