if on sale it could be $3.99 but if not on sale it would probally be around $12.00
10 lbs...
In 2000, the average price of 10 pounds of potatoes in the United States was approximately $3 to $5, depending on the region and the type of potatoes. Prices could vary based on factors such as seasonality and local supply. For exact figures, one would typically refer to historical agricultural price data or reports from that period.
it should be about $3.50
About 1/2 pound per person, so 22.5 lbs ---- The answer depends on the quality of the potatoes and how much each person will eat. If you use excellent potatoes (no defects) and you WILL NOT be peeling the potatoes, then: Assuming the following: # of people: 45 Pounds consumed by each person: .5 Edible %: 100% (potatoes with no defects, baked in skin) Lbs of normal sized potatoes required: 22.5 lbs = 45 * .5 lbs / 1 Lbs of large sized potatoes required: 33.75 lbs = 45 * .75 lbs / 1 Lbs of ex-lg sized potatoes required: 45 lbs = 45 * 1 lbs / 1 If you use excellent potatoes (no defects) and you WILL be peeling the potatoes (for boiled or mashed potatoes), then: Edible %: 90% (potatoes with no defects, peeled) Lbs of normal sized potatoes required: 25 lbs = 45 * .5 lbs / .9 Lbs of large sized potatoes required: 37.5 lbs = 45 * .75 lbs / .9 Lbs of ex-lg sized potatoes required: 50 lbs = 45 * 1 lbs / .9
To determine how many 10 lbs bags of potatoes are needed to feed 200 people, we first need to calculate the total weight of potatoes required. Assuming each person will consume around 0.5 lbs of potatoes, the total weight needed would be 200 people x 0.5 lbs/person = 100 lbs. Since each bag contains 10 lbs of potatoes, you would need 100 lbs / 10 lbs/bag = 10 bags of potatoes to feed 200 people.
You are supposed to divide the total price by the number of pounds. That will give you the price per pound.
The weight of a bag of potatoes can vary depending on the size and quantity of the potatoes in the bag. On average, a standard bag of potatoes typically weighs around 5 to 10 pounds. However, some bags may weigh more or less depending on the specific variety and packaging.
how may potatoes in 2.5 lbs.?
It would cost $3.50 now and 29 cents in 1933.
It depends on the sizes. You would need to weigh them to determine the value of potatoes.
5lbs is half of ten pounds so 85 cents
enough for another famine